Forside > Causerier > Hvad siger loven om ophavsretten til dine billeder ?

Hvad siger loven om ophavsretten til dine billeder ?


Ophavsret

Jeg har skrevet flere artikler om lovgivningen omkring fotografering, bl.a. hvem må du fotografere og hvilke billeder må du f.eks. bruge på Facebook.

Et emne, som jeg ikke har været så meget inde på er ophavsretten til billederne, som du har taget.

Jeg har netop oplevet, at en god fotokollega har måtte opleve at se et af hans billeder blive brugt i (af en anden fotograf) i en fotobog, vel og mærket uden at han var klar over dette. Derfor florerer debatten p.t. i diverse fotograf fora om netop ophavsretten.

Jeg vil derfor lige give jer et link til en folder, som Morten Rosenmeier har skrevet om ophavsret.  Afsnit 3-F-7 omhandler fotografier.

Bid især mærke til følgende: “Desuden siger ophavsretslovens § 60, at hvis et ophavsretligt beskyttet fotografi er et portrætbillede, som nogen har bestilt hos en fotograf, har fotografen ikke lov til at »udøve sine rettigheder« – dvs. fremstille eksemplarer eller sprede, vise eller fremføre billedet – uden tilladelse fra den, der har bestilt billedet. Det er ikke nødvendigvis den samme som den, der er med på det. ”

Du kan læse mine andre artikler omkring lovgivningen her

 

 

Kategorier:Causerier Tags:
  1. Endnu ingen kommentarer.
  1. No trackbacks yet.

Kom gerne med en kommentar.

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out / Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out / Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out / Skift )

Google+ photo

Du kommenterer med din Google+ konto. Log Out / Skift )

Connecting to %s

%d bloggers like this: